Hatco EP5-RING-108 108" W x 18" D Stainless Steel Frame Full-Service Single-Sided Flav-R-Shield EP5-RING Food Shield
Shop all Hatco Sneeze Guards
SKU:
EP5-RING-108
MPN:
EP5-RING-108
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Designed for high-traffic lines, the Hatco EP5-RING-108 food shield has a 108" W x 18" D stainless steel frame with heat-tempered glass and 1/4" thick panels.
  • Adjustable ring brackets lock every 15 degrees
  • 1" OD brushed 304 stainless steel posts
  • NSF component, made in the USA
  • 108" W x 18" D full-service pass-over design
  • 1/4" thick front and side glass panels
  • 3/4" radius tempered glass with polished edges
Weight135 LBS
Height25 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerHatco
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Weight135 LBS
Height25 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceFull-Service
Width (side - side)104" - 109"
ManufacturerHatco
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards