Advance Tabco FC-3-2424-24R 98.5" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-2424-24R
MPN:
FC-3-2424-24R
Commercial design services
Advance Tabco FC-3-2424-24R three-compartment sink is 98.5" long with 24" x 24" x 14" bowls and a right-hand drainboard.
  • Adjustable stainless legs with cross-bracing
  • Right-hand drainboard for workflow
  • NSF certified; requires (2) faucets
  • 98.5" overall length for prep capacity
  • Three 24" x 24" x 14" bowls for washing
  • 16 Gauge Type 304 stainless construction
Weight281 LBS
Height43 (H)
Width98.5 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length98.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge16 Gauge
Weight281 LBS
Height43 (H)
Width98.5 (W)
Depth30 (D)
Overall Length98.5"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 3 Compartment Sink