Hatco EP5-RING-48 48" W x 18" D Stainless Steel Frame Full-Service Single-Sided Flav-R-Shield EP5-RING Food Shield
Shop all Hatco Sneeze Guards
SKU:
EP5-RING-48
MPN:
EP5-RING-48
zoom
Commercial design services
Hatco EP5-RING-48 Flav-R-Shield food shield offers a 48" W x 18" D sneeze guard with 1/4" thick tempered glass, stainless steel posts, and adjustable ring brackets. This 25" H unit weighs 91 pounds and is made in the USA for commercial use.
  • Locking ring brackets every 15 degrees
  • Brushed 304 stainless posts with adjustable rings
  • NSF certified, Made in the USA
  • 48" W x 18" D single-face design
  • 1/4" thick front and side glass
  • Tempered glass panels with 3/4" corners
Weight94 LBS
Height25 (H)
Width48 (W)
ServiceFull-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerHatco
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Weight94 LBS
Height25 (H)
Width48 (W)
ServiceFull-Service
Width (side - side)44" - 49"
ManufacturerHatco
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Advance Tabco 93-4-72-18R 95" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Pro IconFree shipping
picture
Yanco NS-110G 10.25" Dia. Green Melamine Round Nessico Plate
Pro IconFree shipping
Yanco PT-908 3" Dia. Beige Melamine Round Pine Tree Coffee Mug
Yanco JP-1023 3 Oz. 3.25" Dia. Melamine Round Japanese Sauce Dish