Advance Tabco 93-4-72-18R 95" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
93-4-72-18R
MPN:
93-4-72-18R
Commercial design services
Built for kitchen workflows, the Advance Tabco 93-4-72-18R stainless steel sink has four 20" x 16" compartments and a right-hand drainboard.
  • 8" high backsplash
  • 16 gauge Type 304 top and bowls
  • NSF certified; needs two faucets
  • 95" W x 28" D x 42" H stainless steel
  • Right-hand 18" drainboard
  • Four 20" x 16" x 12" compartments
Weight165 LBS
Height42 (H)
Width96 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge95 28 x 42
Style1 Drainboard
Weight165 LBS
Height42 (H)
Width96 (W)
Depth28 (D)
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge95 28 x 42
Style1 Drainboard
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Hatco EP5-RING-48 48" W x 18" D Stainless Steel Frame Full-Service Single-Sided Flav-R-Shield EP5-RING Food Shield
Pro IconFree shipping
picture
Yanco NS-110G 10.25" Dia. Green Melamine Round Nessico Plate
Pro IconFree shipping
Yanco JP-1023 3 Oz. 3.25" Dia. Melamine Round Japanese Sauce Dish