Hatco GR2AHL-36 39.5" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Designer Strip Heater with Lights - 120 Volts 980 Watts
Shop all Hatco Decorative Strip Style Heating Lamps
SKU:
GR2AHL-36
MPN:
GR2AHL-36
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Illuminate your food service with the Hatco GR2AHL-36, a 39.5" W aluminum high wattage Glo-Ray strip heater. This efficient unit runs at 980 watts, keeping your dishes warm and visually appealing for customers.
  • CSA certified for safety
  • Compact size fits various setups
  • Lighted feature improves visibility
  • High wattage for efficient warming
  • Infrared heating for consistent warmth
  • Stylish aluminum design enhances presentation
Weight36 LBS
Height3.5 (H)
Width39.5 (W)
Depth12 (D)
Item TypeLighted
FinishAluminum
Length37" - 42"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleSingle
Weight36 LBS
Height3.5 (H)
Width39.5 (W)
Depth12 (D)
Item TypeLighted
FinishAluminum
Length37" - 42"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleSingle
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Decorative Strip Warmer
  • Decorative Strip Warmer
Related products
picture
Advance Tabco US-24-36 36" W x 24" D Stainless Steel 18 Gauge Work Table Undershelf
Pro IconFree shipping
picture
Yanco AC-16-C 16" Dia. Super White Porcelain Round Abco Plate