Hatco GR2AL-48D6 51.5" W Aluminum 6" Spacing Glo-Ray Designer Dual Strip Heater with Lights - 1840 Watts
Shop all Hatco Decorative Strip Style Heating Lamps
SKU:
GR2AL-48D6
MPN:
GR2AL-48D6
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco gr2al-48d6 51.5" aluminum dual strip heater provides infrared heat with lights for food holding in busy service lines. It has a metal heating rod, 6" spacing, operates at 1840 Watts, and is CSA and cULus certified for commercial use.
  • For hospitality, catering, and institutional use
  • 120v, 1-Ph for easy install
  • Made in USA with CSA and cULus cert
  • 51.5" aluminum double-strip for uniform heat
  • Integrated infrared lights for visibility
  • 1840 Watts for rapid, consistent warming
Weight50 LBS
Height3.5 (H)
Width51.5 (W)
Depth21 (D)
Item TypeLighted
FinishAluminum
Length49" - 54"
Type of ElementMetal Heating Rod
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
Weight50 LBS
Height3.5 (H)
Width51.5 (W)
Depth21 (D)
Item TypeLighted
FinishAluminum
Length49" - 54"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDouble
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Holding and Warming Equipment
  • Decorative Strip Warmer
  • Decorative Strip Warmer
Related products
picture
Quantum LD1265 Long Divider for Use with QP1265
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Yanco MD-114 13.5" Dia. White Melamine Round Milando Plate
Metro BTS20NA 240" W Aluminum HD qwikTRAK Track Set
Thunder Group 2012TW 12" W x 8.63" D Imperial White Melamine Oval Platter
Fat Daddio's BP-SET 40.26 Oz. Aluminum 18 Gauge Bread Loaf Pans
Hatco F2GB-22-A 44.13" W 4 Lockers Built-In Flav-R 2-Go Food Locker System - 423 Watts 120 Volts
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"