Shop all Mars Air Systems Air Curtains
SKU:
QP10120-3UG-AL
MPN:
QP10120-3UG-AL
Commercial design services
Mars Air Systems QP10120-3UG-AL anodized aluminum air curtain fits 120" doors and delivers airflow with three 1/2 HP motors to reduce infiltration. This ETL-listed unit weighs 185 pounds, mounts for openings up to 8 ft.
  • ETL listed for code compliance
  • Fits 120"–131" openings, covers wide doors
  • 208/230 volts, 60 Hz, 3-Ph compatibility
  • Anodized aluminum cabinet resists corrosion
  • Three 1/2 HP motors ensure airflow
  • Unheated design cuts energy use
Weight185 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)120" - 131"
ManufacturerMars Air Systems
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208-230v
Dimensions124 25 16
Weight185 LBS
Height12 (H)
Depth20 (D)
Width (side - side)120" - 131"