Hatco GR3SDS-39D 39.25" W x 26.83" D Aluminum Dual Shelves Countertop Glo-Ray Designer Slant Display Warmer with Curved Canopy - 120/208 Volts
SKU:
GR3SDS-39D
MPN:
GR3SDS-39D
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Made in USA with cULus and UL EPH certifications
  • 2685 Watts, 120/208V, 12.3 amps
  • Curved canopy and LED lighting for presentation
  • Countertop dual-shelf heated display
  • Thermostatic controls for temperature
  • Slanted glass shelves for visibility
Weight209 LBS
Height30.46 (H)
Width39.25 (W)
Depth26.83 (D)
ConstructionAluminum & Painted Metal
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Width (side - side)30" - 39"
Shelf ConstructionGlass||Glass
ManufacturerHatco
Amps12.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Voltage120/208v
Weight209 LBS
Height30.46 (H)
Width39.25 (W)
Depth26.83 (D)
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Width (side - side)30" - 39"
Shelf ConstructionGlass||Glass
ManufacturerHatco
Amps12.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Voltage120/208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco NSGC-12-60 60" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Pro IconFree shipping
Hatco UGAL-18 18" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 560 Watts
Yanco BP-2013 13" W Melamine Rectangular Asian Style Black Pearl Plate
Skyfood FWD2-18O 18.5" W Orange Stainless Steel Base Curved Glass Food Warmer Display Case - 120 Volts
Thunder Group SLTWPS002 Wood Smooth Edge Pie Server
Duke 416-30120 30" D x 120" W Stainless Steel 16 Gauge Work Table with Undershelf