Advance Tabco NSGC-12-60 60" W Stainless Steel Stationary Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
NSGC-12-60
MPN:
NSGC-12-60
Commercial design services
Serve food confidently with the Advance Tabco NSGC-12-60 sleek shield, a 60" stainless steel sneeze guard for cafeterias with a 12" deep footprint and tempered glass panels.
  • Countertop full-service configuration
  • Chamber Lock™ rotation in 15° intervals
  • NSF certified for commercial compliance
  • 60" stainless steel frame for durability
  • 1/4" side panels, 18" deep to meet NSF
  • 3/8" heat-tempered glass front for safety
Weight185 LBS
Height19.25 (H)
Width60 (W)
Depth12 (D)
ServiceFull-Service
Width (side - side)56" - 61"
ManufacturerAdvance Tabco
Length60"
StyleSingle Face
Service TypeFull Service
Weight185 LBS
Height19.25 (H)
Width60 (W)
Depth12 (D)
ServiceFull-Service
Width (side - side)56" - 61"
ManufacturerAdvance Tabco
Length60"
StyleSingle Face
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Hatco UGAL-18 18" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 560 Watts