Hatco GRAIH-42D6 42" W Aluminum High Wattage Glo-Ray Infrablack Strip Heater - 120 Volts 1900 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAIH-42D6
MPN:
GRAIH-42D6
Commercial design services
Transform your food service with the Hatco GRAIH-42D6, a 42" aluminum high wattage Glo-Ray Infrablack strip heater. This efficient heater operates at 1900 watts, keeping your dishes warm and ready for service.
  • Easy installation with 120 volts
  • CSA certified for safety
  • Effective black panel heating
  • High wattage for efficient warming
  • Compact design fits kitchens
  • Durable aluminum for longevity
Weight38 LBS
Height2.5 (H)
Width42 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length37" - 42"
Voltage120v
Wattage1900 Watts
Weight38 LBS
Height2.5 (H)
Width42 (W)
Depth18 (D)
Item TypeUnlighted
Length37" - 42"
Voltage120v
Wattage1900 Watts
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum WR63-1854C 54" W x 18" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto RDC107 3 Piece Clear Plastic Rectangular Riser Set
Pro IconFree shipping
Hatco EP11-09615 96" W x 17.25" H x 15" D Stainless Steel Single-Sided Full-Service Flav-R-Shield EP11 Food Shield
Service Ideas PT2BS 1.5 Gal. Round Stainless Steel Metallic Elements Party Hub
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"