Hatco GRAL-18D3 18" W Aluminum with 3" Spacing Glo-Ray Infrared Strip Heater - 620 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAL-18D3
MPN:
GRAL-18D3
Commercial design services
Illuminate your food service with the Hatco GRAL-18D3 Glo-Ray Infrared Strip Heater. This 18" wide aluminum heater operates at 620 watts, providing efficient warmth for your dishes while ensuring they remain appetizing and ready to serve.
  • NSF and CULUS certified
  • Compact 18-inch width
  • Lighted design enhances visibility
  • Efficient 620 Watts heating
  • 3-inch spacing between elements
  • Durable aluminum construction
Weight17 LBS
Height2.5 (H)
Width18 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length11" - 18"
MaterialAluminum
Wattage620 Watts
Weight17 LBS
Height2.5 (H)
Width18 (W)
Depth15 (D)
Item TypeLighted
Length11" - 18"
MaterialAluminum
Wattage620 Watts
  • Strip Warmer