Hatco GRAML-144D6 144" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120/208 Volts 9020 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
GRAML-144D6
MPN:
GRAML-144D6
Commercial design services
Hatco GRAML-144D6 aluminum double Glo-Ray infrared strip heater provides focused heat across a 144" width for food holding in high-volume settings.
  • Meets CSA, NSF, cULus certifications
  • 120/208V, 1-Ph compatibility
  • 121"–144" adjustable length for coverage
  • 9020 Watts infrared output for fast holding
  • Remote control for convenience
  • Aluminum double construction for durability
Weight89 LBS
Height2.5 (H)
Width144 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length121" - 144"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120/208v
Wattage9020 Watts
Weight89 LBS
Height2.5 (H)
Width144 (W)
Depth18 (D)
Item TypeLighted
Length121" - 144"
ConstructionDouble
Control TypeRemote Toggle
MaterialAluminum
Voltage120/208v
Wattage9020 Watts
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
National Public Seating MSFT3060 30" W x 60" D 16-Gauge C-Channel Frame Max Seating Folding Table
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto BP200 33.5" L x 7.8" Rectangular Bamboo Natural Finish Narrow Display Platter