Hatco GRSDS-60D 60" W 2 Aluminum and Stainless Slanted Shelves Glo-Ray Merchandising Warmer - 120 Volts
SKU:
GRSDS-60D
MPN:
GRSDS-60D
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Built for high-traffic counters, the Hatco GRSDS-60D warmer provides consistent infrared heat across a 60" footprint with two slanted aluminum and stainless shelves.
  • Thermostatic controls, 3340 Watts
  • Infrared top heat for consistent holding
  • cULus and UL EPH classified, Made in USA
  • 60" countertop pass-thru warmer
  • Two slanted shelves for visibility
  • Aluminum and stainless for durability
Weight241 LBS
Height32.4 (H)
Width60 (W)
Depth24.29 (D)
ConstructionAluminum & Stainless
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Voltage120/208-240v
Width (side - side)60" - 69"
ManufacturerHatco
Amps14.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Weight241 LBS
Height32.4 (H)
Width60 (W)
Depth24.29 (D)
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Voltage120/208-240v
Width (side - side)60" - 69"
ManufacturerHatco
Amps14.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer
Related products
picture
Quantum WRS5-86-2148SS 48" W x 21" D x 86" H Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TAG-363 36" W x 36" D 16 Gauge 430 Stainless Steel Work Table
Pro IconFree shipping
Metro WG3036K4 36" W x 30" D Steel Quick Ship - SmartWall Wire Grid
Thunder Group 5308TB 48 Oz. Melamine Lotus Swirl Bowl
FOH RIB036BSS21 3 Qt. Silver Stainless Steel Round Ice Bucket with Lid
HD SHL030 SHELF, 14 X 22 1158
Omcan USA 80033 20 Oz. Stainless Steel Frothing Pitcher
Royal Range RCOS-1-LP 5 Pans Stainless Steel Single Deck Liquid Propane Convection Oven - 70,000 BTU
Micro Matic CT500-1 Ceramic 1 Brass-Body Faucet Vienna Draft Beer Tower
Quantum QP215474SS-5 54" W x 21" D Gray 5 Shelves Millenia Shelving Unit
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"