Hatco GRSDS/H-36DHW 36" W 2 Aluminum and Stainless Slanted Shelves Glo-Ray Merchandising Warmer - 120 Volts
SKU:
GRSDS/H-36DHW
MPN:
GRSDS/H-36DHW
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • 120v 13.3 amp operation fits standard circuits
  • Thermostatic controls maintain temperatures
  • High-output 2910 Watts heating for steady display
  • Two slanted shelves maximize visibility
  • Aluminum and stainless construction resists corrosion
Weight161 LBS
Height33.5 (H)
Width36 (W)
Depth24.25 (D)
ConstructionAluminum & Stainless
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Voltage120v
Width (side - side)30" - 39"
ManufacturerHatco
Amps13.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Weight161 LBS
Height33.5 (H)
Width36 (W)
Depth24.25 (D)
ControlsThermostatic
Shelf TypeSlanted
Shelves2
Voltage120v
Width (side - side)30" - 39"
ManufacturerHatco
Amps13.3
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves2 Shelves
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer