Hatco HCSSBFR-36-S Stone Bottom Mounted Simulated Stone Hot or Cold Shelf - 120 Volts
Shop all Hatco Frost Top and Cold Slab Units
SKU:
HCSSBFR-36-S
MPN:
HCSSBFR-36-S
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • Remote refrigeration unit shipped loose
  • Electronic controls for precise adjustments
  • 36" simulated stone construction for durability
  • Bottom-mounted 1/3 HP refrigeration with R-513A
  • Dual-temperature operation for hot or cold holding
Weight193 LBS
Height7.52 (H)
Width39 (W)
Depth27 (D)
ConstructionStone
ControlsElectronic
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDual Temperature
DesignBottom Mounted
Filter TypeHot / Cold Shelves
Refrigerant TypeR-513A
Weight193 LBS
Height7.52 (H)
Width39 (W)
Depth27 (D)
ConstructionStone
ControlsElectronic
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleDual Temperature
DesignBottom Mounted
Filter TypeHot / Cold Shelves
Refrigerant TypeR-513A
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Made in USA certification
  • Hatco
  • Hatco Frost Top and Cold Slab Units
  • Hatco
Related products
picture
Quantum 2424C 24" W x 24" D Chrome Plated Wire Shelf
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR86-2472GY 72" W x 24" D x 86" H Gray Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Carter-Hoffmann O8631V 24.13" W Aluminum Adjustable Pan Rack
Advance Tabco GLG-368 96" W x 36" D 14 Gauge 304 Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco VSS-2412 144" W x 24" D Stainless Steel Base 14 Gauge Flat Top Work Table with Undershelf
Yanco NS-315Y 5.25" Dia. Yellow Melamine Round Nessico Nappie
John Boos ALMBR-5W-X 60" W x 20" D Aluminum Wall Mount Meat Boat Rack
Univex 1030102 Four Wing Beater For 20 Qt. Bowl
Royal Range RSB-36 36" W Stainless Steel 2 Adjustable Infrared Type Burners Countertop Liquid Propane Salamander Broiler - 35,000 BTU
Sammic 5140108 6.38 Qt. Stainless Steel Vac-Norm Container
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"