Hatco LFST-48-2X 48.88" W 3 Shelves Full Service Flav-R-Savor Non-Humidified Large Capacity Merchandising Cabinet - 120/208 Volts
SKU:
LFST-48-2X
MPN:
LFST-48-2X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • NEMA L14-20P cord for power
  • 120/208 volts, 1-Ph, 14.6 amps
  • Made in USA with cULus and UL EPH Classified safety
  • 48.88" width fits 38"–52" counters
  • 2150 Watts for consistent temperatures
  • 3 adjustable shelves for product display
Weight233 LBS
Height30 (H)
Width48.88 (W)
Depth27.13 (D)
Display Rack TypeShelves
Shelves3
Width (side - side)38" - 52"
ManufacturerHatco
Amps14.6
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves3 Shelves
Voltage120/208v
Weight233 LBS
Height30 (H)
Width48.88 (W)
Depth27.13 (D)
Display Rack TypeShelves
Shelves3
Width (side - side)38" - 52"
ManufacturerHatco
Amps14.6
Phase1-Ph
Hertz60
Number of Shelves3 Shelves
Voltage120/208v
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • UL EPH Classified certification
  • Food Display and Merchandising
  • Countertop Hot Food Display Warmer
Related products
picture
Quantum CC187263BNZ 63" H x 72" W x 18" D 400 Denier Blue Nylon with Zipper Flap Wire Cart Cover
Pro IconFree shipping
picture
Quantum 1460P 60" W x 14" D Green Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 19-18-40EFADA 40" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Yanco ME-405 18 Oz. 5" W Speckled Red Melamine Square Mexico Bowl
Metro A1872NK3 72" W x 18" D Green Epoxy Coated Quick Ship - Super Adjustable Super Erecta Shelf
Thunder Group PLIS9320BK 9" x 3" White Information Symbol Sign
Carlisle 496324 2.5 Oz. Orange Plastic Measure Miser Portion Spoon
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"