Advance Tabco 19-18-40EFADA 40" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-40EFADA
MPN:
19-18-40EFADA
zoom
Commercial design services
  • Includes tubular stainless steel supports
  • ADA compliant design
  • NSF certified for commercial use
  • Wall-mounted 40" W stainless steel
  • 16 gauge Type 304 stainless steel bowl
  • Dual electronic faucets for touchless hygiene
Weight60 LBS
Height25.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight60 LBS
Height25.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink