Shop all Hatco Booster Heater
SKU:
S-36-208-3-QS
MPN:
S-36-208-3-QS
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
  • NSF, cULus certified for safety
  • Castone® lined tank for corrosion resistance
  • Made in USA for reliable supply
  • 16 gallon capacity for high-volume service
  • 208v 3-Ph for commercial wiring
  • 36 kW power for rapid recovery
Weight217 LBS
Height31.13 (H)
Width23.63 (W)
Depth22.75 (D)
Wattage36 Kilowatts
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Weight217 LBS
Height31.13 (H)
Width23.63 (W)
Depth22.75 (D)
Wattage36 Kilowatts
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Power TypeElectric
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
Related products
picture
Quantum WR54-1472C-5 72" W x 14" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Hamilton Beach 86-0501-W 5 Lbs. Stainless Steel Canister Manual Weston Vertical Sausage Stuffer
Pro IconFree shipping
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"