Quantum WR54-1472C-5 72" W x 14" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Shop all Quantum Wire Restaurant Shelves
SKU:
WR54-1472C-5
MPN:
WR54-1472C-5
Commercial design services
  • Compact dimensions fit various spaces
  • NSF certified for food safety
  • Easy assembly with included parts
  • Durable chrome plated finish
  • Vented design promotes airflow
  • Five wire shelves support heavy loads
Weight97 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14
Filter TypeStarter Shelving Units
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
Weight97 LBS
Height54 (H)
Width14 (W)
Depth72 (D)
Depth (front - back)14
FinishChrome
Posts/Uprights4
Width (side - side)72" Wide
ManufacturerQuantum
Number of Shelves5 Shelves
CastersWithout Casters
StyleVented
  • Wire Shelving Kit
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
Hamilton Beach 86-0501-W 5 Lbs. Stainless Steel Canister Manual Weston Vertical Sausage Stuffer
Pro IconFree shipping
More from Quantum
Quantum 1430BK 30" W x 14" D Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854GY 54" W x 18" D Gray Epoxy Antimicrobial Wire Shelf
Quantum 1854C 54" W x 18" D Chrome Plated Wire Shelf