Shop all Hatco Booster Heater
SKU:
S-45-480-3-QS
MPN:
S-45-480-3-QS
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hatco S-45-480-3-QS electric booster heater provides 16 gallons of heated water with a Castone® lined tank, stainless steel front, and 6" legs. It delivers 45 kW of power, is NSF and CSA certified, and ships from a USA manufacturer.
  • NSF and cULus certified for safety
  • Stainless steel front with Castone® tank
  • Made in USA quality
  • 16-gallon capacity for high-volume washes
  • 480v 3-Ph for commercial use
  • 45 kW heating for quick recovery
Weight227 LBS
Height31.13 (H)
Width23.63 (W)
Depth22.75 (D)
Wattage45 Kilowatts
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage480v
Power TypeElectric
Weight227 LBS
Height31.13 (H)
Width23.63 (W)
Depth22.75 (D)
Wattage45 Kilowatts
ManufacturerHatco
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage480v
Power TypeElectric
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • cULus Certified certification
  • Made in USA certification
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
  • Dishwashing Equipment
  • Booster Heater
Related products
picture
Advance Tabco TSPS-248 96" W x 24" D Stainless Steel Poly-Top Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco MG-3611 132" W x 36" D 16 Gauge 304 Stainless Steel and 18 Gauge Adjustable Galvanized Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Ultrafryer B-E17-14-4-UCP 61.8" W Stainless Steel Electric UltraGold Fryer - 208 Volts 3-Ph
Yanco OR-4046 2.5 Oz. 3.75" W Melamine Rectangular Orchis Sauce Dish
Yanco OL-513-S 8.5" W x " H x 2.75" D Patterned Melamine Rectangular Olive Display Tray
APW Wyott 55704 6.5" Hole Stainless Steel Round Adapter Plate
Hatco CSSBP-2418 24" W x 18" D Built-In Electronic Simulated Stone Cold Shelf - 120 Volts
More from Hatco
Hatco MCG14S Multi Contact Grill, 14"
Hatco ITQ-1000-1C Toast-Qwik® Conveyor Toaster
Hatco MCG14G Multi Contact Grill, 14"
Hatco HW-43 Food Warmer, electric, countertop
Hatco GRBW-48 Glo-Ray® Buffet Warmer, 48"