Ultrafryer B-E17-14-4-UCP 61.8" W Stainless Steel Electric UltraGold Fryer - 208 Volts 3-Ph
Shop all Ultrafryer Commercial Electric Fryers
SKU:
B-E17-14-4-UCP
MPN:
B-E17-14-4-UCP
Commercial design services
Built for high-volume frying, the Ultrafryer B-E17-14-4-UCP stainless steel electric fryer has four 14" vats with thermostatic controls and UltraClear filtration.
  • Stainless steel for durability
  • Thermostatic controls with melt cycle
  • CSA certified 208 volts 3-Ph operation
  • Electric 68kW power for frying
  • Built-in UltraClear filtration reduces waste
  • Four 14" vats, 35–45 lbs capacity each
Weight970 LBS
Height40.8 (H)
Width61.8 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(4) Tanks
With or without basket liftsWithout Basket(s)
ManufacturerUltrafryer
Amps188
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
Item TypeElectric Floor Fryers
Weight970 LBS
Height40.8 (H)
Width61.8 (W)
Fry PotStainless Steel
Fryer Quantity(4) Tanks
ManufacturerUltrafryer
Amps188
Phase3-Ph
Hertz60
Voltage208v
  • ENERGY STAR® certification
  • Ultrafryer
  • Ultrafryer Commercial Electric Fryers
  • Ultrafryer
Related products
picture
Advance Tabco TSPS-248 96" W x 24" D Stainless Steel Poly-Top Work Table
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco MG-3611 132" W x 36" D 16 Gauge 304 Stainless Steel and 18 Gauge Adjustable Galvanized Undershelf Work Table
Pro IconFree shipping
Yanco OR-4046 2.5 Oz. 3.75" W Melamine Rectangular Orchis Sauce Dish
Yanco OL-513-S 8.5" W x " H x 2.75" D Patterned Melamine Rectangular Olive Display Tray
APW Wyott 55704 6.5" Hole Stainless Steel Round Adapter Plate