Hatco TQ3400120B515 14.7" W Horizontal Countertop Toast-Qwik Conveyor Toaster - 120 Volts
Shop all Hatco Commercial Toaster
SKU:
TQ3400120B515
MPN:
TQ3400120B515
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Handle high breakfast volume: the Hatco TQ3400120B515 countertop conveyor toaster toasts 6–7 slices per minute with a 2" opening and stainless steel tray.
  • 2" opening height fits thick breads and bagels
  • Approximately 6–7 slices per minute
  • Includes stainless steel toast tray
  • 14.7" wide horizontal conveyor for steady throughput
  • Operates on 120V/60Hz, 1-Ph
  • Touchscreen with 12 programmable recipes
Weight51 LBS
Height17.13 (H)
Width14.7 (W)
Depth23.27 (D)
ColorBlack
ConveyorHorizontal
Filter TypeConveyor Toasters
Opening (approximate)2"
Production per Hour100 - 599 Slices
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleHorizontal
Item TypeConveyor Toasters
Control TypeTouchscreen
Weight51 LBS
Height17.13 (H)
Width14.7 (W)
Depth23.27 (D)
ColorBlack
ConveyorHorizontal
Filter TypeConveyor Toasters
Opening (approximate)2"
ManufacturerHatco
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
StyleHorizontal
Item TypeConveyor Toasters
Control TypeTouchscreen
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • CE Certified certification
  • cULus Certified certification
  • UL EPH Classified certification
  • Hatco
  • Hatco Commercial Toaster
  • Hatco
  • Hatco Commercial Toaster
Related products
picture
Advance Tabco KMS-368 96" W x 36" D Stainless Steel Base 16 Gauge Adjustable Undershelf Work Table