Hatco UGAHL-24D6 24" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater - 120 Volts 1620 Watts
Shop all Hatco Strip Warmer
SKU:
UGAHL-24D6
MPN:
UGAHL-24D6
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
Enhance food service efficiency with the Hatco UGAHL-24D6 24" Aluminum High Wattage Ultra-Glo Infrared Strip Heater. This durable unit operates at 1620 Watts for consistent heat distribution in busy environments.
  • CSA certified for safety compliance
  • Compact design fits various setups
  • Ideal for food holding in busy kitchens
  • High wattage for efficient heating
  • Remote toggle control for easy operation
  • Durable aluminum construction for longevity
Weight19 LBS
Height3.8 (H)
Width24 (W)
Depth22 (D)
Length19" - 24"
ManufacturerHatco
Amps13.5
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1620 Watts
Weight19 LBS
Height3.8 (H)
Width24 (W)
Depth22 (D)
Length19" - 24"
ManufacturerHatco
Amps13.5
MaterialAluminum
Voltage120v
Wattage1620 Watts
Certifications
  • cUL Certified certification
  • Strip Warmer
Related products
picture
Quantum WR74-1236GY 36" W x 12" D Chrome Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Quantum P54C 54" H Chrome Plated Finish Post with Leveling Legs