Hobart EDGE10-11 10" Knife Aluminum Manual Centerline by Hobart Edge Series Slicer - 120 Volts
Shop all Hobart Meat Slicer
SKU:
EDGE10-11
MPN:
EDGE10-11
picture
picture
video thumbnail
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 3 Business Days
Free shipping
Commercial design services
The Hobart EDGE10-11 manual centerline slicer has a 10" aluminum knife and stainless steel construction for commercial use.
  • Stainless steel and aluminum for durability
  • 120v operation, compatible with outlets
  • 1/2 HP belt drive for reliable power
  • 10" aluminum knife for consistent slicing
  • Manual feed for precise portion control
  • CSA and CETLus certified for safety
Weight85 LBS
Height21.88 (H)
Width26.32 (W)
Depth23.14 (D)
ConstructionStainless Steel & Aluminum
DriveBelt
FeedAngle/Gravity
Horsepower (approximate)1/2 HP
OperationManual Feed
ManufacturerHobart
Amps4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Item TypeManual
Filter TypeManual
Horse Power1/2 HP
Weight85 LBS
Height21.88 (H)
Width26.32 (W)
Depth23.14 (D)
DriveBelt
FeedAngle/Gravity
Horsepower (approximate)1/2 HP
OperationManual Feed
ManufacturerHobart
Amps4
Phase1-Ph
Hertz60
Voltage120v
Item TypeManual
Filter TypeManual
Horse Power1/2 HP
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Meat Slicer
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Meat Slicer
Related products
Advance Tabco TVSS-369 108" W x 36" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table
Pro IconFree shipping
Yanco MO-209 36 Oz. 9" W White Melamine Triangular Moderne Soup Plate
Pro IconFree shipping
Harold Import 43629 2.5 Oz. Silicone Mrs. Anderson's Baking Silicone Muffin Pan
Vollrath 9861708 Cafeteria Double-Deck Modified to Fit 92" Base
Sapphire Manufacturing SMLDR-12 12" W Stainless Steel 4 Steps Underbar Liquor Bottle Display Unit
More from Hobart
Hobart S35DICE-1 1" Stainless Steel Dicer Plate
Hobart HS7-1 13" Automatic Heavy Duty Meat Slicer - 0.5 HP