Hobart EDGE12-11 12" Knife Aluminum Manual Centerline by Hobart Edge Series Slicer - 120 Volts
Shop all Hobart
SKU:
EDGE12-11
MPN:
EDGE12-11
video thumbnail
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
In Stock
Same day shipping
Order within 9 hours for same day shipping
Free shipping
Commercial design services
Hobart edge12-11 12" aluminum manual centerline slicer provides precise slices with a 12" knife and 1/2 HP motor for continuous use in commercial kitchens.
  • 12" aluminum knife for precise slicing
  • Stainless steel for durability
  • Manual centerline feed for control
  • Operates on 120 volts, 4 amps, 60 Hz, 1-Ph
  • 1/2 HP belt drive for performance
  • CSA and NSF/CETL certified for safety
Weight85 LBS
Height21.88 (H)
Width26.32 (W)
Depth23.14 (D)
ConstructionStainless Steel & Aluminum
Drive TypeBelt
Horsepower (approximate)1/2 HP
OperationManual Feed
Voltage120v
Item TypeManual
Filter TypeManual
Horse Power1/2 HP
Weight85 LBS
Height21.88 (H)
Width26.32 (W)
Depth23.14 (D)
Drive TypeBelt
Horsepower (approximate)1/2 HP
OperationManual Feed
Voltage120v
Item TypeManual
Filter TypeManual
  • Downloadspecsheet
  • Downloadmanual
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Meat Slicer
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Meat Slicer
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hobart
Hobart S35DICE-1 1" Stainless Steel Dicer Plate
Hobart HS7-1 13" Automatic Heavy Duty Meat Slicer - 0.5 HP