Hobart EDGE13-11 13" Knife Aluminum Manual Centerline by Hobart Edge Series Slicer - 120 Volts
Shop all Hobart
SKU:
EDGE13-11
MPN:
EDGE13-11
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 1-7 Weeks
Free shipping
Warranty
Commercial design services
Hobart edge13-11 13" knife manual centerline slicer offers high-speed slicing with a 1/2 HP belt drive and manual feed for portion control.
  • 1/2 HP motor for consistent slicing
  • Stainless steel and aluminum for hygiene
  • 13" aluminum knife for precise cuts
  • Operates on 120V, 4 amps, 60 Hz
  • Manual centerline feed with angle operation
  • NSF and CETLus certified for compliance
Weight89 LBS
Height21.88 (H)
Width26.32 (W)
Depth23.14 (D)
ConstructionStainless Steel & Aluminum
DriveBelt
Drive TypeBelt
FeedAngle/Gravity
Horse Power1/2 HP
OperationManual Feed
Horsepower (approximate)1/2 HP
Item TypeManual
Filter TypeManual
Weight89 LBS
Height21.88 (H)
Width26.32 (W)
Depth23.14 (D)
DriveBelt
Drive TypeBelt
FeedAngle/Gravity
Horse Power1/2 HP
OperationManual Feed
Horsepower (approximate)1/2 HP
Item TypeManual
Filter TypeManual
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Meat Slicer
  • Restaurant Equipment
  • Food Preparation
  • Commercial Food Slicers
  • Meat Slicer
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hobart
Hobart S35DICE-1 1" Stainless Steel Dicer Plate
Hobart HS7-1 13" Automatic Heavy Duty Meat Slicer - 0.5 HP