Hobart EDGE13A-11 13" Knife Aluminum Automatic Centerline by Hobart Edge Series Slicer - 120 Volts
Shop all Hobart
SKU:
EDGE13A-11
MPN:
EDGE13A-11
zoom
Call (888) 845-8200 for more details.
Usually ships in 1-7 Weeks
Free shipping
Commercial design services
Hobart edge13a-11 13" knife aluminum automatic centerline slicer provides 1/2 HP belt drive and automatic feed for consistent throughput. CSA and cETLus certified, it supports angle/gravity feed and weighs 123 pounds.
  • Operates on 120 volts, 4 amps, 60 Hz
  • 13" aluminum blade for durable slicing
  • 1/2 HP motor for consistent performance
  • Automatic feed with Angle/Gravity for steady output
  • NEMA 5-15P electrical compatibility
  • CSA and CETL certified for safety
Weight123 LBS
Height28.15 (H)
Width27.58 (W)
Depth22.83 (D)
ConstructionAnodized Aluminum
Drive TypeBelt
Horsepower (approximate)1/2 HP
OperationAutomatic Feed
Hertz60
Item TypeAutomatic
Filter TypeAutomatic
Horse Power1/2 HP
Weight123 LBS
Height28.15 (H)
Width27.58 (W)
Depth22.83 (D)
ConstructionAnodized Aluminum
Drive TypeBelt
Horsepower (approximate)1/2 HP
OperationAutomatic Feed
Hertz60
Item TypeAutomatic
Filter TypeAutomatic
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Hobart
Hobart S35DICE-1 1" Stainless Steel Dicer Plate
Hobart HS7-1 13" Automatic Heavy Duty Meat Slicer - 0.5 HP