Icetro IM-0460-AC-22 22" W x 24.8" D x 22.6" H Air Cooled Full Size Dice Cubes Maestro Modular Ice Maker - 115 Volts 1-Ph
Shop all Icetro Air Cooled Ice Machines
SKU:
IM-0460-AC-22
MPN:
IM-0460-AC-22
picture
picture
zoom
Usually ships in 2-5 Business Days
Free shipping
Commercial design services
  • R-404A refrigerant for reliable cooling
  • Operates on 115 volts, 1-Ph power
  • 443 Pounds daily production capacity
  • Produces full size dice cubes
  • Air-cooled, self-contained refrigeration
  • ETL sanitation and CETLUS certified
Weight168 LBS
Height22.6 (H)
Width22 (W)
Depth24.8 (D)
Condenser TypeAir Cooled
Filter TypeIce Machines
RefrigerationSelf-Contained
Width (side - side)20" - 29" Wide
ManufacturerIcetro
Phase1-Ph
Hertz60
Production per 24 Hour443 Lbs.
Voltage115v
Refrigerant TypeR-404A
Dimensions28 28 29
Ice TypeFull Size Cubes
Weight168 LBS
Height22.6 (H)
Width22 (W)
Depth24.8 (D)
Condenser TypeAir Cooled
Filter TypeIce Machines
RefrigerationSelf-Contained
ManufacturerIcetro
Phase1-Ph
Hertz60
Production per 24 Hour443 Lbs.
Voltage115v
Refrigerant TypeR-404A
Dimensions28 28 29
Ice TypeFull Size Cubes
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CE Certified certification
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"