John Boos 1B16204-1D18L 36" - 39" 16-Gauge Stainless Steel One Compartment B Series Sink With Left-Hand Drainboard 14" Deep
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B16204-1D18L
MPN:
1B16204-1D18L-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos 1B16204-1D18L stainless steel sink features a 16-gauge Type 300 build, a 14" deep basin (16" x 20"), and a 10" high backsplash.
  • 10" backsplash with 2" return
  • 14" deep bowl for washing
  • NSF certified, CSA compliant
  • 16-Gauge Type 300 stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard
  • One compartment 16" W x 20" bowl
Weight58 LBS
Height44 (H)
Width38 (W)
Depth25.5 (D)
Compartments1 Compartment
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
Compartment(s)1
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length36" - 39"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style1 Drainboard
Weight58 LBS
Height44 (H)
Width38 (W)
Depth25.5 (D)
Compartments1 Compartment
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)1
Overall Length36" - 39"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"