John Boos E1S8-1620-12L18 36" - 39" 18-Gauge Stainless Steel One Compartment E-Series Sink 12" With Left-Hand Drainboard Deep
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
E1S8-1620-12L18
MPN:
E1S8-1620-12L18-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos e1s8-1620-12l18 36" - 39" 18-gauge stainless steel sink features a 16" x 20" x 12" compartment and a 9-3/4" backsplash for splash control.
  • NSF certified and CSA compliant
  • Left-hand drainboard for efficiency
  • Galvanized legs with adjustable feet
  • 36.5" overall width for compact kitchens
  • 12" deep compartment for large utensils
  • 18-gauge Type 300 stainless steel
Weight47 LBS
Height43.75 (H)
Width36.5 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length36" - 39"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height9-3/4"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)1
Style1 Drainboard
Weight47 LBS
Height43.75 (H)
Width36.5 (W)
Depth25.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Overall Length36" - 39"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height9-3/4"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)1
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"