John Boos 1B16204-1D18R 1 Compartment Right Drain B Series Sink 38"W x 25-1/2"D x 44"H
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B16204-1D18R
MPN:
1B16204-1D18R-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for high-volume kitchens, the John Boos 1B16204-1D18R sink measures 38" W x 25-1/2" D x 44" H and uses 16/300 stainless steel. It features a 10" H backsplash, an 18" right drainboard, and a 16" W x 20" x 14" deep basin.
  • 10" H backsplash protects walls
  • 18" right drainboard channels water to sink
  • NSF and CSA compliant
  • 38" W x 25.5" D x 44" H stainless steel
  • One 16" W x 20" D x 14" H compartment for heavy use
  • 16/300 Type 300 stainless steel resists corrosion
Weight58 LBS
Height44 (H)
Width38 (W)
Depth25.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
Height44 (H)
Width38 (W)
Depth25.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"