John Boos 1B18244-1D18R 1 Compartment Right Drain B Series Sink 40"W x 29-1/2"D x 44"H
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B18244-1D18R
MPN:
1B18244-1D18R-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos b series 1-compartment sink with right drainboard measures 40" W x 29.5" D x 44" H and has an 18" W x 24" D x 14" deep basin.
  • Adjustable stainless legs for leveling
  • 10"H backsplash with 2" return reduces splash
  • 1-compartment 18"W x 24" bowl for efficient wash flow
  • 16/300 Type 300 stainless steel for corrosion resistance
  • 18" right drainboard for drying and prep
Weight70 LBS
Height44 (H)
Width40 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Weight70 LBS
Height44 (H)
Width40 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"