John Boos 1B18244-1D24L 46" 16-Gauge One Compartment Stainless Steel B Series Sink With Left-Hand Drainboard
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B18244-1D24L
MPN:
1B18244-1D24L-X
Commercial design services
Handle heavy prep with the John Boos 1B18244-1D24L 46" stainless steel sink. It features a 24" left drainboard, 14" deep bowl, 10" backsplash, and adjustable legs. The unit meets NSF and CSA standards and supports commercial workflows.
  • 10" backsplash with 2" return for splash control
  • Left-hand drainboard for workflow
  • NSF and CSA certified
  • 46" width fits standard prep stations
  • 24" x 18" compartment for heavy-duty tasks
  • 16-gauge Type 300 stainless steel
Weight70 LBS
Height44 (H)
Width46 (W)
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionGalvanized
Compartment(s)1
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length40" - 53"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style1 Drainboard
Weight70 LBS
Height44 (H)
Width46 (W)
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionGalvanized
Compartment(s)1
Overall Length40" - 53"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style1 Drainboard
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"