John Boos 1B18244-1D24R 1 Compartment Right Drain B Series Sink 46"W x 29-1/2"D x 44"H
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B18244-1D24R
MPN:
1B18244-1D24R-X
Commercial design services
Engineered for constant use, the John Boos 1B18244-1D24R B series sink features an 18" x 24" x 14" compartment and a 24" right drainboard.
  • 10" backsplash with 45 top and 2" return limits splash
  • 1-compartment 18" x 24" x 14" deep bowl boosts workflow
  • 16/300 stainless steel resists corrosion
  • 24" right drainboard enhances prep and drainage
Weight70 LBS
Height44 (H)
Width46 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Weight70 LBS
Height44 (H)
Width46 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"