John Boos 1B18244-2D24 69" 16-Gauge One Compartment Stainless Steel B Series Sink With Left & Right-Hand Drainboards
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B18244-2D24
MPN:
1B18244-2D24-X
Commercial design services
John Boos 1B18244-2D24 69" stainless steel sink has an 18" x 24" x 14" compartment, dual 24" drainboards, a 10" backsplash, and a 3-1/2" drain opening.
  • 10" high backsplash with 2" return for splash control
  • Left and right drainboards for workflow
  • NSF and CSA sanitation certified
  • 69" width for extensive workspace
  • 14" deep compartment for large items
  • 16-gauge Type 300 stainless construction
Weight85 LBS
Height44 (H)
Width69 (W)
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionGalvanized
Compartment(s)1
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length63" - 72"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style2 Drainboards
Weight85 LBS
Height44 (H)
Width69 (W)
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionGalvanized
Compartment(s)1
Overall Length63" - 72"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style2 Drainboards
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"