John Boos 1B184-1D18L 1 Compartment Left Drain B Series Sink 40"W x 23-1/2"D x 44"H
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B184-1D18L
MPN:
1B184-1D18L-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for busy kitchens, the John Boos 1B184-1D18L one-compartment sink measures 40" W x 23-1/2" D x 44" H. It features an 18" bowl, an 18" left drainboard, and a 10" H backsplash.
  • 16 gauge Type 300 stainless for corrosion resistance
  • 10"H boxed backsplash with 2" return
  • NSF certified, CSA sanitation compliant
  • 40"W x 23-1/2" D stainless construction
  • Left 18" drainboard for workflow
  • One 18" x 18" x 14" deep compartment
Weight58 LBS
Height44 (H)
Width40 (W)
Depth23.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
Height44 (H)
Width40 (W)
Depth23.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"