John Boos 1B184-1D18R 1 Compartment Right Drain B Series Sink 40"W x 23-1/2"D x 44"H
Shop all John Boos 1 Compartment Sink
SKU:
1B184-1D18R
MPN:
1B184-1D18R-X
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Optimize back-of-house workflow with the John Boos 1B184-1D18R stainless steel sink. It features an 18" x 18" x 14" compartment, right drainboard, and meets NSF and CSA standards.
  • NSF and CSA sanitation certified
  • Right drainboard with 1 drainboard configuration
  • Adjustable stainless legs with bullet feet
  • 16 GA, Type 300 stainless steel construction
  • 18"W x 18" F-to-B x 14" deep compartment
  • 40"W x 23.5"D x 44"H overall footprint
Weight58 LBS
Height44 (H)
Width40 (W)
Depth23.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
picture
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo