John Boos 1B244-1D24R 1 Compartment Right Drain B Series Sink 52"W x 29-1/2"D x 44"H
Shop all John Boos
SKU:
1B244-1D24R
MPN:
1B244-1D24R-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • High backsplash with faucet cutouts
  • Fully welded joints and legs
  • Sturdy gusset plates and bullet feet
  • One-compartment B Series sink
  • 16-gauge 300 series stainless
  • Right 24" drainboard design
Weight77 LBS
Height44 (H)
Width52 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Weight77 LBS
Height44 (H)
Width52 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments1 Compartment
ConstructionStainless Steel
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"