John Boos 2B184-2D18 75" 16-Gauge Stainless Steel Two Compartment B Series Sink 14" Deep
Shop all John Boos 2 Compartment Sink
SKU:
2B184-2D18
MPN:
2B184-2D18-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • 10" backsplash with 2" return
  • 16 gauge Type 300 stainless steel
  • NSF certified and CSA compliant
  • 75-1/2" overall width for workspace
  • Left and right drainboards for drainage
  • Two 18" x 14" compartments for prep
Weight95 LBS
Height44.06 (H)
Width75.25 (W)
Depth23.5 (D)
Compartments2 Compartment
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
Compartment(s)2
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length73" - 90"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style2 Drainboards
Weight95 LBS
Height44.06 (H)
Width75.25 (W)
Depth23.5 (D)
Compartments2 Compartment
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)2
Overall Length73" - 90"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"