John Boos 2B244-2D24 99" 16-Gauge Stainless Steel Two Compartment B Series Sink 14" Deep
Shop all John Boos 2 Compartment Sink
SKU:
2B244-2D24
MPN:
2B244-2D24-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos 2B244-2D24 two-compartment sink is 99-1/2" wide with two 24" x 24" x 14" compartments and drainboards. Made from 16-gauge stainless steel, it has adjustable feet, a 10" backsplash, and die-stamped drains for compliance.
  • 16-gauge Type 300 stainless
  • 10" backsplash with 45° top and 2" return
  • NSF and CSA certified
  • 99.5" x 29.5" stainless steel
  • Left and right drainboards
  • Two 24" x 24" x 14" compartments
Weight132 LBS
Height44.06 (H)
Width99.25 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments2 Compartment
ManufacturerJohn Boos
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
Compartment(s)2
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length91" - 135"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style2 Drainboards
Weight132 LBS
Height44.06 (H)
Width99.25 (W)
Depth29.5 (D)
Compartments2 Compartment
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)2
Overall Length91" - 135"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"