John Boos 3B244-1D24R-X 100" W Stainless Steel 16 Gauge 3-Compartment "B" Series Sink
Shop all John Boos 3 Compartment Sink
SKU:
3B244-1D24R-X
MPN:
3B244-1D24R-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Handle heavy dish volumes with the John Boos 3B244-1D24R-X 100" stainless steel three-compartment sink, made of 16 gauge Type 300 steel.
  • Adjustable stainless steel legs for leveling
  • 10" high boxed backsplash with 45° top
  • NSF and CSA-Sanitation certified
  • 100" W stainless steel 16 gauge
  • Right-hand 24" drainboard for prep
  • Three 24" x 24" x 14" compartments
Weight156 LBS
Height44 (H)
Width100 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length97" - 108"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Weight156 LBS
Height44 (H)
Width100 (W)
Depth29.5 (D)
DrainboardsWith Right-Hand
Overall Length97" - 108"
Splash Height10"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Zojirushi SV-GWE50 17 Oz. Silver SlickSteel Polish Stainless Bottle
Pro IconFree shipping
picture
Vulcan 3VK85DF 90 Lbs. Stainless Steel Liquid Propane PowerFry5 Fryer - 270,000 BTU
Pro IconFree shipping
Duke G-2-CBPG-LP 32" W Liquid Propane Stainless Steel 2 Pan Enclosed Base Painted Thurmaduke Steamtable Unit - 5000 BTU