John Boos DST6R10-3037SBW 36.88" W and 10" H Backsplash 16 Ga. Stainless Steel Bracing Welded Sorting Table
Shop all John Boos Stainless Steel Sorting Table
SKU:
DST6R10-3037SBW
MPN:
DST6R10-3037SBW-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos DST6R10-3037SBW stainless steel sorting table features a 36.88" wide, 16-gauge top with a 10" backsplash. NSF-certified and adjustable bullet feet ensure stable, sanitary prep for restaurants, schools, hospitals, and catering.
  • Adjustable feet for leveling
  • Stainless steel legs with bracing
  • NSF certified for foodservice use
  • 36.88" W x 30" D heavy 16 ga stainless top
  • Rolled rim on three sides prevents spillage
  • 10" welded backsplash for protection
Weight68 LBS
Height36.31 (H)
Width36.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)36"
ManufacturerJohn Boos
Weight68 LBS
Height36.31 (H)
Width36.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)36"
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"