John Boos DST6R10-3049SBW 48.88" W and 10" H Backsplash 16 Ga. Stainless Steel Bracing Welded Sorting Table
Shop all John Boos Stainless Steel Sorting Table
SKU:
DST6R10-3049SBW
MPN:
DST6R10-3049SBW-X
Commercial design services
Handle heavy prep confidently with the John Boos dst6r10-3049sbw stainless steel sorting table. It features a 48.88" wide top, 10" backsplash, and welded bracing for support.
  • Open base with side and rear crossrails
  • Adjustable bullet feet for leveling
  • NSF certified for commercial foodservice
  • 48.88" W x 30" D heavy-duty 16 ga stainless top
  • Rolled rim on three sides protects edges
  • 10" backsplash with welded bracing
Weight80 LBS
Height36.31 (H)
Width48.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)48"
ManufacturerJohn Boos
Weight80 LBS
Height36.31 (H)
Width48.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)48"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"