John Boos DST6R10-3049SSW 48.88" W and 10" H Backsplash 16 Ga. Stainless Steel Undershelf Welded Sorting Table
Shop all John Boos Stainless Steel Sorting Table
SKU:
DST6R10-3049SSW
MPN:
DST6R10-3049SSW-X
Commercial design services
Built for kitchen use, the John Boos DST6R10-3049SSW features a 48.88" stainless steel top with a 10" backsplash and 16 gauge construction for heavy prep.
  • NSF certified for foodservice
  • Adjustable feet ensure level installation
  • 48" x 30" footprint fits standard prep lines
  • 48.88" W stainless steel top with 10" backsplash
  • Welded undershelf for secure storage
  • 16 gauge stainless for durability
Weight90 LBS
Height36.31 (H)
Width48.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)48"
ManufacturerJohn Boos
Weight90 LBS
Height36.31 (H)
Width48.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)48"
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Sorting Table
  • Restaurant Equipment
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"