John Boos DST6R10-3073SBW 72.88" W and 10" H Backsplash 16 Ga. Stainless Steel Bracing Welded Sorting Table
Shop all John Boos Stainless Steel Sorting Table
SKU:
DST6R10-3073SBW
MPN:
DST6R10-3073SBW-X
Commercial design services
Engineered for heavy kitchen workflows, the John Boos DST6R10-3073SBW stainless steel sorting table features a 72.88" wide 16-gauge top with a 10" backsplash.
  • Adjustable feet for leveling
  • Welded bracing on all sides for strength
  • NSF certified for commercial use
  • 72.88" W x 30.38" D heavy-duty stainless top
  • 16 gauge stainless steel for durability
  • 10" backsplash for splash containment
Weight102 LBS
Height36.31 (H)
Width72.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)72"
ManufacturerJohn Boos
Weight102 LBS
Height36.31 (H)
Width72.88 (W)
Depth30.38 (D)
Depth (front - back)30"
Edge TypeRolled Rim 3-Sides
Gauge16
Splash10"
Width (side - side)72"
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"