John Boos E1S8-24-14 E-Series Sink, 1-compartment, 29"
Shop all John Boos
SKU:
E1S8-24-14__2007
Commercial design services
Weight48 LBS
Height43.75 (H)
Width29 (W)
Depth29.5 (D)
Capacityy13
Height43.75
ManufacturerpartnumberE1S8-24-14
Compartmentwidthsideside24"
DrainboardsWithout Drainboards
Splashheight9-3/4"
Topstainlessseries300 Series
Comparmentfrontback24"
Sinkdepthrimdrain14"
BasetypeLegs
BaseconstructionGalvanized
Topgauge18 Gauge
Overalllength24" - 35"
Base TypeLegs
Vendornumber2007
Image_0Johnboos.jpg
Document_0John Boos_E1S8-24-14.pdf
Weight48 LBS
Height43.75 (H)
Width29 (W)
Depth29.5 (D)
Capacityy13
Height43.75
Compartmentwidthsideside24"
DrainboardsWithout Drainboards
Splashheight9-3/4"
Topstainlessseries300 Series
Comparmentfrontback24"
Sinkdepthrimdrain14"
BaseconstructionGalvanized
Topgauge18 Gauge
Overalllength24" - 35"
Vendornumber2007
Image_0Johnboos.jpg
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"