John Boos E2S8-18-12R18 54" - 62" 18-Gauge Stainless Steel Two Compartment Right Drain E-Series Sink 12" Deep
Shop all John Boos 2 Compartment Sink
SKU:
E2S8-18-12R18
MPN:
E2S8-18-12R18-X
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
  • Galvanized legs with adjustable feet
  • 9-3/4" backsplash with 45 top and 2" return for splash control
  • 18-Gauge Type 300 stainless top for durability
  • Right-hand 18" drainboard for rinsing and drying
  • Two 18" x 18" x 12" compartments for workflow
Weight68 LBS
Height43.75 (H)
Width56.5 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length54" - 62"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height9-3/4"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)2
Style1 Drainboard
Weight68 LBS
Height43.75 (H)
Width56.5 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Overall Length54" - 62"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height9-3/4"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)2
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"