John Boos E2S8-18-12T18 63" - 72" 18-Gauge Stainless Steel Two Compartment Left & Right Drain E-Series Sink 12" Deep
Shop all John Boos 2 Compartment Sink
SKU:
E2S8-18-12T18
MPN:
E2S8-18-12T18-X
zoom
Usually ships in 2 - 4 Business Days
Commercial design services
John Boos E2S8-18-12T18 72" stainless steel sink features two 18" x 18" x 12" bowls, left and right drainboards, and 18-gauge Type 300 construction.
  • Galvanized legs and gussets ensure support
  • 9-3/4" backsplash with 2" return limits splash
  • NSF certified and CSA
  • Durable 18-gauge Type 300 stainless steel
  • Left and right drainboards boost efficiency
  • Two 18" x 18" x 12" compartments for prep
Weight75 LBS
Height43.75 (H)
Width72 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length63" - 72"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height9-3/4"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)2
Style2 Drainboards
Weight75 LBS
Height43.75 (H)
Width72 (W)
Depth23.5 (D)
Base ConstructionGalvanized
Overall Length63" - 72"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height9-3/4"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerJohn Boos
Compartment(s)2
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"