John Boos JDTS-20-26L-X 26" W Stainless Steel 16 Gauge Soiled Straight Design Dishtable
Shop all John Boos Dishtable
SKU:
JDTS-20-26L-X
MPN:
JDTS-20-26L-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Stainless steel legs with bracing
  • Integrated 16" x 20" x 8" sink
  • NSF certified and CSA compliant
  • 26" W stainless steel top
  • 10" backsplash with 45° top
  • 16 Gauge Type 304 stainless
Weight41 LBS
Height44.06 (H)
Width26 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight to Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerJohn Boos
StyleStraight
Item TypeDirty / Soiled Dishtables
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Filter TypeDirty / Soiled Dishtables
Weight41 LBS
Height44.06 (H)
Width26 (W)
Depth30.38 (D)
DirectionRight to Left
Leg TypeStainless Steel
ShapeStraight
Splash Height10" H
Stainless Gauge16 Gauge
Stainless Series304 Series
ManufacturerJohn Boos
StyleStraight
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeStraight
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable