John Boos ST6R1.5-24108GBK-X 108" W Stainless Steel Open with Side and Rear Crossrails Work Table
Shop all John Boos Stainless Steel Open Base Work Table
SKU:
ST6R1.5-24108GBK-X
MPN:
ST6R1.5-24108GBK-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
John Boos ST6R1.5-24108GBK-X stainless steel work table measures 108" x 24" with a 16-gauge Type 304 top and a 1.5" backsplash. The galvanized base has adjustable bracing and bullet feet for stable support during heavy prep tasks.
  • Adjustable feet for leveling on uneven floors
  • Galvanized open base with crossrails for stability
  • NSF certified
  • 108" wide Type 304 stainless top for durability
  • 16 gauge 300 series top resists dents
  • 1.5" backsplash protects walls and splashes
Weight106 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Splash Height1.5" Backsplash / Upturn
Table Edge TypeBeveled Bottom / Return
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerJohn Boos
Weight106 LBS
Height37.25 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionGalvanized
Depth (front - back)24" Deep
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
Width (side - side)108" Wide
ManufacturerJohn Boos
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • CSA Sanitation certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Equipment
  • Commercial Work Tables and Station
  • Stainless Steel Open Base Work Table
  • Restaurant Equipment
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating CT23060T 30" x 60" Rectangle Café Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TAG-305 60" W x 30" D Galvanized Base 16 Gauge Flat Top Work Table
Advance Tabco KAG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GRAM-84D6 84" W Aluminum Double Glo-Ray Infrared Strip Heater - 120 Volts 4800 Watts
Thunder Group CR012V 11.75" Dia. Ivory Melamine Round Wide Rim Plate